Česky English Deutsch Slovensky
NěmeckoŠvýcarskoFrancieLucemburskoVelká BritánieItálieŠpanělskoMaďarskoTureckoŘecko
INEX SDA

Základní údaje o druhu

Oskeruše – základní údaje

Název: Sorbus domestica
Čeleď: Rosaceae
Rozšíření: Europe
Lokality: lesy, zarostlé sady, křoviny
Věk: až 500 – 600 let
Využití: dřevo, plody, pupeny
Synonyma: Pyrus sorbus (Gaer.), Cornus domestica (Spach.)

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae a patří mezi jeřáby. Je to opadavý listnatý strom, který jako solitér dosahuje výšky okolo 15 m, v lesích až 30 m a šířky ve volné krajině i 20 m !. Oskeruše rostou v Evropě od Španělska po Turecko a Balkán a na sever zasahují až k německému Lipsku. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Mnoho krásných, několik století starých stromů, roste ve vinohradech, zahradách a na mezích právě na Slovácku. proč právě zde jsou ty největší stromy to je záhadou. Oskeruše je na slovácku symbolem záchrany tradičních druhů a odrůd ovocných dřevin, je jedním z velmi užitečných stromů, poskytuje nejen potěchu a stín, ale i cenné plody a kvalitní dřevo. Ovšem většina stromů, zvláště ve volné krajině je již vysokého stáří a plodných mladých stromů je opravdu málo. Proto vzniklo řada propagačních a záchranných aktivit pořádaných především ve Tvarožné Lhotě, jako je třeba pořádání akcí „Svátek oskoruší“ a Oskorušobraní . Můžete si také koupit brožuru Oskeruše od A do Z , kde se dozvíte jak se o strom starat a využít jeho plody.
V odborné literatuře je jen velmi málo údajů o růstu oskeruše v lesích. Při hodnocení růstu této dřeviny ve věku okolo 85 let v lese nedaleko Strážovic bylo zjištěno, že na bohatém stanovišti tam dosahovala oskeruše výšky 21 m a výčetního průměru 29 cm, na chudém stanovišti byla vysoká jen 12 m a výčetní průměr měla 24 cm. Podobné údaje byly zjištěny také v lesích jihovýchodního Německa. Její růst odpovídá dle lesnických výzkumů růstu dubu 2. bonity. Z délky obvodu kmene je možné usuzovat na její věk. Ve strážnických vinohradech je jasně doloženo (výsadbový kámen a zápis), že stoletá oskeruše


 

měla obvod kmene ve výšce 1,3 m (t.j. „prsní výška“) 140 cm. Ročně se tedy její obvod zvýšil asi o 14 mm. Přirozeně je při takovém odhadu nutné zohlednit úrodnost stanoviště, kde oskeruše roste. V tomto výpočtu vychází největší oskeruše rostoucí ve stejné lokalitě s obvodem kmene 458 cm na cca 400 let stáří. Tento strom však bude jistě starší, jelikož růst se s věkem výrazně snižuje, jak ukazuje přírůst na letokruzích.

 

adamcova_oskerusa